LALREMLIANA (March 2018 - )

Born 24.12.1958, presently Acting Principal of the college. He matriculated from St. Pauls' High School, Aizawl, in 1973, and joined St. Edmunds' College in Shillong where he graduated with Economics Honours, placing 12th rank, in 1977. He then went on to NEHU, Shillong, where he got a postgraduate in Economics in 1979. He also completed his B.Ed. in Aizawl in 1982.

He joined Aizawl College as a part-time lecturer in August 1979, and on the 15th February 1980, was regularised as a full-time lecturer in the dept. of Economics.

He lives with his wife and three children at Mission Veng, Aizawl.

List of Principals:
1. Dr. H. Thansanga 1976 - 1979
2. Rokamlova 1979 - 1982
3. P. Lianhleia 1982 - 1986
4. Dr. Lalruanga 1986 - 2000
5. F.J. Ralzuala 2000 - 2002
6. R. Biaksanga 2002 - 2009
7. Dr. L.N. Tluangi 2009 - 2011
8. Dr. Sangkima 2011 - 2013
9. _ 2013 - 2018